İNSAN VE ÇEVRE

İNSAN VE ÇEVRE

Yazar: Okunma Sayısı: 20 Yayınlanma Tarihi 04 May 2016 Yorum: 0

İNSAN VE ÇEVRE


DOĞAL VE YAPAY ÇEVRE


Doğal çevre kendiliğinden oluşmuş, insanın üzerinde değişiklik yapamayacağı çevredir. İnsan, hayvan, bitki,taş,toprak,deniz doğal çevrenin parçalarıdır.  Ormanlarımız doğal çevredir. Çağlayanlarımız, dağlarımız, denizlerimiz ve göllerimiz birer doğal çevredir. Doğal çevrede tüm canlılar uyum içinde yaşarlar.  


Yapay çevreyse insanlar tarafından oluşturulmuş çevredir. Yapay çevre insanın bilgi ve birikimi ile doğal çevreden aldığı kaynaklarla yaratılır. Yaşadığımız mahalle, sokaklar, caddeler, parklar,köprüler,spor sahaları,yollar,bahçeler yapay çevredir.

 

İnsanlar bazen doğal çevreye zarar verebilirler. Fabrika atıklarının deniz ,göl ve nehirlere atılması doğal çevreye zarar verir. 


Doğal çevre bozulduğunda yeniden oluşturulması mümkün değildir. Örneğin peribacaları, doğal olarak oluşmuş bir yapıdır. Peri bacaları ortadan kaldırılırsa asla yenisi yapılamaz.     

   

Doğal çevrenin yok olması ve çevre kirliliğinin artması insan sağlığını tehlikeye atar. Doğanın kirletilmesinden hayvanlar da olumsuz etkilenir. Bu yüzden günümüzde birçok hayvan nesli tükenmektedir.    


Yapay çevreyi oluşturan unsurlarsa insanlar tarafından oluşturulduğu için yok olduğunda tekrar yenisi yapılabilir. Örneğin bir sokaktaki evler tamamen yıkılıp yeniden yapılabilir. Köprüler,yollar tekrar yapılabilir.


Yeniden yapımı mümkün olmayan çevre ve doğayı korumalıyız.


Doğal çevreyi korumak ve yok olmasını önlemek için;


   Çevremizi ağaçlandıralım.


   Çöplerimizi çöp kutusuna atalım.


   Doğal kaynaklarımızı bilinçli kullanalım.

Yorumlar
Yorum Yap